Rádio Good water kapela,radio Rozhovor: Zpívající hasič Jurič Pařil je muž dvou tváří

Rozhovor: Zpívající hasič Jurič Pařil je muž dvou tváří

Rozhovor: Zpívající hasič Jurič Pařil je muž dvou tváří post thumbnail image
2 0
Read Time:6 Minute, 11 Second

Zpívající hasič Jiří Pařil & Jurič Pařil je muž dvou tváří. Jednou tváří je profesionální hasič, tou druhou pak zpěvák a tvůrce zajímavých a hudebně melodických klipů. Jiří Pařil pochází z Telče na Vysočině a složil a napsal přes padesát skladeb. Na konci letošního ledna měl premiéru již sedmý hraný klip.

Zpěvák nebo hasič, co bylo dřív?

Už jako mladý jsem miloval hudbu a moc jsem si přál umět hrát na hudební nástroj. Díky shodě náhod si mě všimla v šesté třídě ZŠ paní učitelka Svobodová, která mě měla na klasické hudební výuce. Přivedla mě na pěveckou portu v Jihlavě, kde jsem svým zpěvem oslnil porotce. Paní učitelka Svobodová mě pak začala vyučovat na akustickou kytaru a já na ni rád vzpomínám. Viděla ve mně talent pro hudbu a to byl můj první start k velké lásce k hudbě.

Naučil jsem se několik základních akordů a pak už to šlo samo. Každý den jsem doma cvičil na kytaru dvě hodiny a snažil se zahrát tehdejší populární písně od skupin jako Chinaski, Kabáti, Hlas a další. Jako náctiletý jsem s kytarou bavil své vrstevníky a učil se komunikovat s publikem a jak zaujmout lidi.

Hudební superstar… to je můj sen

Jako dítě jsem byl vždy velmi živý a toužil jsem být středem pozornosti. To však někdy vadilo některým učitelům, kteří na mě byli velmi kritičtí. To mi ale nakonec pomohlo a naučilo mě to, že nic v životě není zadarmo a že si musím vše vydřít. Ctižádost a cílevědomost jsou pro mě v práci velmi důležité, neustále si totiž stanovuji nové cíle, kterých chci dosáhnout. Bez nich bych si neuměl představit plnohodnotný a šťastný život.

V době mého dospívání jsem ještě netušil, že se v budoucnu stanu profesionálním hasičem. Vždy jsem však toužil být velkou hudební superstar!

Než jsi se však osamostatnil a začal tvořit vlastní tvorbu pod současným jménem „Zpívající hasič Jurič Pařil“, hrál jsi v různých kapelách. Jak na toto období vzpomínáš?

Ano, hrál jsem. V této fázi mé hudební kariéry jsem se seznámil s kolektivní prací. V kapele museli členové spolupracovat a fungovat spolu jako rodina, aby vše klapalo. Hovořím samozřejmě o mé první kapele, která sídlila v Pelhřimově – městě mnoha výjimečných hudebníků. Na začátku bylo obrovské nadšení a věřili jsme, že se z nás stanou nové české rockové hvězdy. Doufali jsme, že budeme hrát před vyprodanými halami a budeme se moci podepisovat na spoustu autogramů na obnažených prsou… 😃 V této kapele jsem hrál neuvěřitelných osm let a každý týden jsem dojížděl padesát kilometrů na zkoušku. Věřil jsem v náš potenciál a naši budoucnost.

Samostatnost mi více vyhovuje

Bohužel po osmi letech počáteční nadšení vyhořelo a kapela se přestala vyvíjet, proto jsem ji opustil s novou myšlenkou. Začít pracovat na novém portfoliu sólového hudebníka. Je pravdou, že mě v kapele nebavilo věčně ustupovat odlišným názorům. Nyní si můžu dělat hudbu tak, jak ji cítím a jak se mi líbí. To je to největší bohatství, které může autor vlastnit…

A teď se dostáváme k současnosti. Máš za sebou sedm hraných klipů a jeden animovaný. Co ovlivňuje tvoji tvorbu a hlavně, kde nacházíš inspiraci pro jednotlivé příběhy v klipech?
V tvorbě mě nejvíce ovlivňují ženy, a to se odráží i v mých písních. Rád píšu o lidských osudech a snažím se, aby mé písně měly poselství a donutily posluchače zamyslet se nad daným tématem. Bohužel psaní textů pro mě není zrovna oblíbenou činností – je to pro mě opruz! Naštěstí mám kolem sebe spoustu přátel, kteří mi hodně pomáhají. Kamarádky mi půjčují videotechniku, další kámoška mi zapůjčí světla, a mám také spolehlivý tým herců, kteří mě vždy podrží. Chtěl bych se tedy touto cestou poděkovat všem, kteří mi pomáhají s realizací mé tvorby.

Máte svoji kapelu, můžete představit našim posluchačům své hudebníky a jak jste se dali dohromady?
Svou kapelu jsem si sestavoval postupně. Když jsem objížděl s mou starou pelhřimovskou rockovou kapelou akce v Kraji Vysočina, potkával jsem muzikanty z jiných kapel, kteří mě zaujali svým přístupem, hudebním uměním a vzhledem. Nyní jsem oslovil tyto muzikanty s nabídkou hrát v mém projektu a všichni přijali! Mám skvělého basáka Michala Farku z kapely Hak Mak, Jana Štětku z kapely Vědomí a Nikol Pěchočovou ze zábavní skupiny Erupce.

S touto kapelou jsi vydal jediné CD s názvem Toužím. Půjdeš touto cestou dál, nebo tento formát není pro tebe a budeš více točit klipy?
Jediné CD s názvem Toužím jsem vydal se svou kapelou, ale v budoucnu už neplánuji vydávat další hudební nosiče. V dnešní době je toto médium pro mnoho umělců nevýhodné a preferují spíše digitální platformy, které se stávají stále populárnějšími. Proto se chci soustředit na tvorbu hudby pro tyto platformy a také na produkci klipů. Je důležité být schopný rychle se přizpůsobovat novým trendům, a to platí nejen v hudbě, ale v každé oblasti.

Kde tedy Tvou muziku současný a moderní posluchač najde?
Na všech znýmých hudební platformách jako např. Spotify, Apple music, Google play, atd.. V prodeji digitální hudby mě zastupuje společnost Supraphon. Jinak jsem nyní rozhodil sítě a chci najít schopného hudebního manažera. Tak aby mé snažení dále podpořil a pomohl mi se dostat zase o level výš. Například do českých rádií a na největší hudební festivaly. To je můj další velký sen a přání.

Někde jsem četl, že Česká hymna je tvou srdeční záležitostí.
Ano rád zpívám naši národní hymnu při různých slavnostních akcích. Například při výročí padesáti let založení požární stanice HZS v Třebíčí a v Moravských Budějovicích. Nebo při hokejovém utkání na zimním stadionu v Telči, či na Hasičské soutěži v Telči. Ale i na Extralize Čr v Požárním útoku ve Staré Říši.

Je sice po Vánocích, ale největší tématické portfólio tvoří právě vánoční songy. Například Vánoce na blátě, Vítej Ježíšku či Nejhezčí svátky. Proč právě toto téma?
Vánoce miluji a vánoční hudba mi tak nějak leze sama od srdce. Byli roky kdy jsem vánoční song měl během půl dne napsán. To nekecám :-). Jak říkám, jde mi to nějak samo, jako kdyby mě někdo vedl a říkal jakým směrem mám jít. Hned na začátku mého sólo působení, jsem natočil velmi úspěšný klip „Nejhezčí svátky“. Ten od roku 2018 do současnosti shlédlo na YouTube přes půl milionu diváků. Píseň jsem nahrál ve studiu a nabídl i českým rádiím. Ta nabídku přijala a dvanáct rádií ji zařadilo do vánoční rotace, což bylo pro mne velkým překvapením.

Život užíváš naplno, děláš hudbu, pomáháš v nesnázích, máš děti a ženu. Stíháš ještě nějaké koníčky a taky poslouchat hudbu?
No život se snažím užívat naplno a dělám to co mě baví a naplňuje. Rád skládám hudbu, kondičně posiluji, pěstuji venkovní bonsaje. Baví mě pracovat se dřevem, jako hobby truhlář a tesař. Také chovám kamerunské ovce… je toho opravdu hodně. Dokonce jsem i mistr ČR v požárním útoku HZS roku 2009 a několika násobný mistr Extraligy ČR v požárním útoku, kde jsem závodil za SDH Nevcehle jako sprinter – proudař. Byl jsem i v širší nominaci České reprezentace HZS v požárním sportu. V minulosti jsem vyhrál na střední škole Krajský pohár v hladké stovce 100m za 11:40s 😃.

Více o zpěvákovi a jeho kapele na: https://www.juric-paril.cz/

Děkuji za rozhovor a již nyní se mohou naši posluchači těšit na Tvé songy. Ostatně i ve vysílání rádia Good water Tě lze potkat. Občas pro nás natáčíš jingle a upoutávky, za což Ti velice děkujeme.

více kapel v rádiu: kapely-radio/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Štítky: , ,