Rádio Good water Nezařazené,radio Rozhovor: April The First z Olomouce hráli pro radost

Rozhovor: April The First z Olomouce hráli pro radost

Rozhovor: April The First z Olomouce hráli pro radost post thumbnail image
1 0
Read Time:3 Minute, 32 Second

Rozhovor: Dawey z April The First – Hrajeme akusticky a hlavně pro radost. Olomouckou hard-rockovou skupinu April The First založili zpěvák Dawey a kytarista Majkl v srpnu 2014. “Kapelu jsem původně zakládal jako doplnění kytaristy do jiné skupiny, nakonec jsem však založil vlastní. Po pár letech úspěšné kariéry a marného hledání bubeníka jsme se však rozpadli.”

V březnu 2020 jsme položili zvídavé otázky a Dawey, zpěvák kapely April The First, nám na ně odpověděl.

V roce 2014 jste začali hrát. Předpokládám, že jste začínali jako studentská kapela. Jak a kde jste se seznámili a proč jste si vybrali právě žánr hard rock?

Původně jsem hledal kytaristu pro kapelu Forgotten, se kterou jsme hledali cestu, jak pokračovat. Doufal jsem, že nová krev v kapele něco rozproudí, ale bohužel to nevyšlo. Nakonec jsme se s Michalem začali věnovat hudbě jen ve dvou, a to následně vedlo k založení kapely April The First.

První věcí, kterou jsme vytvořili, byla píseň “Overcome”, která určila náš hudební směr. Na začátku jsme neměli plán, jakou hudbu budeme hrát. Chtěli jsme, aby nás to hlavně bavilo. Nejlepší popis našeho stylu by asi byl moderní hard rock. Když jsme založili kapelu April The First, já jsem chodil na střední školu a Michal přecházel z vysoké školy v Brně na Muzikologii do Olomouce.

Proč jste si zvolili název kapely April the First?
Název kapely April the First odkazuje na Prvního dubna, tedy den, který je pro mnoho lidí dnem vtípků a legrace. Pro mě osobně je to ale nejsmutnější den v roce. Tato kombinace negativní a pozitivní energie se mi líbila, a proto jsem navrhl tento název pro kapelu.

Kapelu netvořila jen dvě jména, bylo vás určitě více.
Kapela tedy netvořila jen dvě jména, ale bylo v ní více členů. Kromě zpěváka Daweye a kytaristy Majkla, hrál na cajon Kuba Grepl a na basu Filip Klváček, kterého později nahradil Dalimil Hušek. Filip Klváček se však nevzdal hudební tvorby s kapelou a pomáhal s nahrávkami. Postupem času si také vzal na nějakou dobu basovou kytaru a během akustických koncertů hrál na druhou kytaru. Já (Dawey) jsem zůstal stát u mikrofonu a zpíval.

Máte nějaký nezapomenutelný moment nebo koncert, na který rádi vzpomínáte?
Poprvé jsme veřejně vystoupili akusticky na mém stužkováku – jen ve dvou. První koncert v kompletní sestavě (ale stále akusticky) se konal v dubnu 2015 v Českém Těšíně. Koncert byl za doprovodu pořádající kapely Yestedays. Druhý den jsme pokračovali v Ostravě a ten samý večer jsme hráli v Olomouci. Byli jsme velmi šťastní, že konečně můžeme hrát před publikem, takže jsme si to užili, jak se patří.

LP – vydáno v roce 2015 – jaké bylo nahrávání a jak vzpomínáte na tuto, pro vás určitě zajímavou, zkušenost?
Veškeré nahrávky, které jsme za dobu fungování kapely stihli nahrát, pochází z olomouckého DS Studia Davida Spilky. Postupně byly natočeny skladby Break Up a Overcome (2014) a Forbidden Fruit (2015). Ve studiu jsme se zastavili ještě jednou – začátkem roku 2016. Nahráli jsme dvě písně v češtině, ale nikdy je nevydali. Jsou bezpečně skryty doma v počítači.

A období před vydáním posledního singlu?
Po vydání EP LP jsme se soustředili na koncertování a hledání nového zvuku. V roce 2016 jsme začali hrát akustické koncerty a střídali jsme vlastní tvorbu s covery. Nicméně se nám nedařilo najít stabilního bubeníka a v důsledku neshod v kapele jsme se rozhodli ukončit ATF. Posledním singlem, který jsme vydali na rozloučenou, byla píseň Sometimes a Great Notion, vydaná v září 2017.

Píše se rok 2020, jak pokračuje hudební kariéra zakladatelů?
Michal momentálně učí kytaru a hraje v kapele Hazydecay a dalších projektech. Já stále jezdím akustické koncerty, věnuji se ale také sólové kariéře a nedávno jsem vydal své první EP s názvem “Fading Memories”. Stylem se dá moje hudba zařadit do indie-folk/ singer-songwriter žánru. Na koncertech hraju jak vlastní skladby, tak i covery a občas zazní i nějaká skladba z dob April the First.

Budoucnost s Joys From Lost?
S Joys budeme pokračovat v živém hraní jak to půjde. Hrajeme pro radost, takže kdo ví… info o kapele FB

Děkuji za rozhovor a třeba do budoucna se dočkáme nasazení hudební novinky v radiu Good water. (maugli)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %