Radio Good water 320k Nezařazené,radio Rozhovor: April The First

Rozhovor: April The First

Rozhovor: April The First post thumbnail image
1 0
Read Time:2 Minute, 55 Second

David Janík – Dawey: Hrajeme akusticky a hlavně pro radost.


Olomouckou hard-rockovou skupinu April the First, založil zpěvák Dawey a kytarista Majkl – v srpnu 2014. Na naše otázky koncem března 2020 odpovídal Dawey.

www.radiogoodwater.czKapela: April The First

Původně jsem hledal kytaristu do jiné kapely, nakonec jsem založil svojí. Po pár letech našláplé kariéry a marného hledání bubeníka, jsme se rozpadli.

V roce 2014 jste začali hrát, předpokládám, jako studentská kapela. Jak a kde jste se dali dohromady a proč zrovna hard-rock?
Hledal jsem kytaristu do kapely Forgotten, se kterou jsme hledali cestu, jak pokračovat. Vnitřní slib a víra, že nová krev v kapele všechno trochu rozhýbe, nevyšel. Nakonec ze všeho tak nějak přirozeně sešlo a začali jsme s Michalem dělat na muzice jen ve dvou.


První věc, která vznikla byl Overcome, a to určilo, kam budeme hudebně směřovat. Neměli jsme plán, jakou muziku dělat. Chtěli jsme, ať nás to hlavně baví. Moderní hard rock – to je asi nejlepší pojmenování toho, o co jsme se snažili. Když jsme zakládali ATF byl jsem na střední a Michal přecházel z vysoké školy v Brně na Muzikologii do Olomouce.

Proč název kapely April the First?
První duben, neboli April The First. Pro mě osobně je první duben nejsmutnější den vůbec. Naopak, pro většinu lidí je první duben dnem plným vtípků. Tenhle průsečík negativní a pozitivní energie se mi líbil natolik, že jsem to navrhl jako název.

Kapelu netvořila jen dvě jména, bylo vás určitě více.
Jj přesně tak. Majkl hrál na kytaru, na cajon pak Kuba Grepl a na basu Filip Klváček, kterého časem nahradil Dalimil Hušek. V tu dobu neměl do čeho píchnout, a tak nám pomáhal s nahrávkama. Postupem času vzal na nějakou dobu basu a při akustických koncertech druhou kytaru. Já jsem zůstal stát u mikrofonu.

Jaké byly začátky a první koncert?
Poprvé veřejně jsme hráli akusticky na mém stužkováku – jen ve dvou. První koncert v kompletní sestavě (ale stále akusticky) byl v dubnu 2015 v Českém Těšíně. Koncert byl ještě za doprovodu pořádající kapely Yestedays. Druhý den jsme pokračovali v Ostravě a ten samý večer v Olomouci. Byli jsme rádi, že konečně hrajeme, takže jsme si to užili, jak se patří.

LP – vydáno v roce 2015 – jaké bylo nahrávání a jak vzpomínáte na tuto, pro vás určitě zajímavou, zkušenost?
Veškeré nahrávky, které jsme za dobu fungování kapely stihli nahrát, pochází z olomouckého DS Studia Davida Spilky. Postupně byly natočeny skladby Break Up a Overcome (2014) a Forbidden Fruit (2015). Ve studiu jsme se zastavili ještě jednou – začátkem roku 2016. Nahráli jsme dvě písně v češtině, ale nikdy je nevydali. Jsou bezpečně skryty doma v počítači.

A období před vydáním posledního singlu?
Od léta 2016 jsme začali jezdit akustické koncerty, kde jsme střídali vlastní tvorbu a covery. Nedařilo se nám sehnat bubeníka. Po neshodách v kapele padlo rozhodnutí o ukončení ATF. Na rozloučenou jsme v září 2017 vydali poslední singl Sometimes a Great Notion.

Píše se rok 2020, jak pokračuje hudební kariéra zakladatelů?
Michal momentálně učí kytaru a hraje v kapele Hazydecay a dalších projektech. Já stále jezdím akustické koncerty se zpěvačkou, pod názvem Joys From Lost. Stylem se dá kapela zařadit do acoustic-rocku. Hrajeme covery i vlastní muziku a nechybí ani některé věci od April…

Budoucnost s Joys From Lost?
S Joys budeme pokračovat v živém hraní jak to půjde. Hrajeme pro radost, takže kdo ví… info o kapele FB

Děkuji za rozhovor a třeba do budoucna se dočkáme nasazení hudební novinky v radiu Good water. (maugli)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Related Post

logo radia Good water

ON – LINE -320Kbps a nový serverON – LINE -320Kbps a nový server

Novinka z Rádia Good water: Změna od 3.9.2021 – Rádio bylo opět přestěhováno na jiný server. Snahou je zlepšení a zkvalitnění vysílání a služeb… Přímá adresa URL streamu  http://ruby.torontocast.com:1320/stream   https://ruby.torontocast.com:1330/stream   iTunes: https://ruby.torontocast.com:1300/ocotvkqd/1/itunes.pls   RealPlayer: https://ruby.torontocast.com:1300/ocotvkqd/1/realplayer.ram   WebPlayer: https://ruby.torontocast.com:1300/ocotvkqd/1/web   WindowsMedia: https://ruby.torontocast.com:1300/ocotvkqd/1/wmp.asx   Winamp: https://ruby.torontocast.com:1300/ocotvkqd/1/winamp.m3u