V prvopočátcích čtyřčlenná kapela Gnomus – byla založena v roce 2006 tehdejšími studenty pardubické konzervatoře – Ondřejem Koblížkem, Josefem Navarou a Davidem Rumlem. Po nějaké době se ke skupině připojil legendární a všemi mastmi mazaný bubeník a perkusista prof. Roman Vrána. Jiné kapely
Aktuální složení kapely:
Jan Nováček – cistra, baskytara, univerzální akord
Tomáš Nivák – bicekanon, djembe, lama dance
Pjotr Mrďák – velký buben, davool, pojídaní šneků
Droid Kobližrout – středověké dudy, šalmaj, clarinetino, zpěv, paragánská padina
Vencek Morďák – housle, hraní zubama na hořící nástroj
Radek Buchar – elektrická kytara, hněv berserkra
Hudební skupina Gnomus od roku 2006 interpretuje hudbu z období středověku, folklorní písně a tance i hudbu tzv. World Music. Usiluje tak o oslovení dnešního náročného posluchače doma i v zahraničí.
Proč se kapela vrací ke kořenům hudební branže? Odpověď je snadná. Středověká hudba totiž v sobě nese určité kouzlo, které pohltí téměř každého posluchače a diváka a nejen ho.
Středověké dudy, šalmaj – dechový nástroj střídající dudy a připomínající dnešní hoboj, dále pak housle a cistra – středověký osmi nebo deseti strunný nástroj, který lehce připomíná loutnu či darbuka. To jsou nástroje, které když vezmou členové kapely do rukou, stylově se k tomu oblečou a začnou svou show, dokážou i nejsilnějšího suchara rozhýbat.
Hudební styl Středověk se dá chápat mnohočetně. Od nemastného stylu, až po slušný středověký rockový nářez. A to je ta cesta, kterou se kapela Gnomus dala. Od roku 2009 byla do kapely přidána elektrická kytara a jeden buben, byl nahrazen plnohodnotnou sadou bicích. Písně hrané jsou povětšinou originály a zpívané v původních jazycích.
1. CD
Gnomus – Groll
CD Groll obsahuje písně ze staré Evropy v moderním podání. Hudba je věnována Josefu Grollovi, který v Plzni 5. října roku 1842 uvařil první várku spodně kvašeného ležáku.
2.CD
Gnomus presents medieval music
Debutové CD obsahuje řadu originálních aranží středověkých písní a balad. Některé z nich můžete na našich koncertech slyšet dodnes.
Kapelu vidět naživo, je poměrně snadné. Nejen v letních měsících hrají na středověkých slavnostech a trzích, hradech a zámcích a historických i nehistorických událostech podobného charakteru, ať už v podobě samostatného koncertního vystoupení, nebo jako část komplexního programu.
Celkem pravidelně, je lze vidět ve Středověké krčmě v Dětenicích.
Kapela je dost aktivní a v létě krom českých hradů a zámků je lze potkat i v zahraničí. Středověký odkaz je populární zkrátka všude.
Gnómové jsou už od dob renesančního lékaře, alchymisty a astrologa Paracelsa chápáni jako mýtičtí tvorové malého vzrůstu, reprezentující živel země.
Gnomus je ovšem také název kapely, která má nevšední přístup k hudbě středověku. Nepokouší se totiž o autentickou interpretaci hudby staré mnoho staletí, ale tvůrčím přístupem ji nechává promlouvat k dnešnímu člověku soudobou řečí. To se projevuje jak v tempech, tak ve způsobu práce s textem i frázování. text převzat z: vltava.rozhlas.cz
Účinkují na známých a legendami opředených akcích doma i v zahraničí. Za zmínku stojí např. Archangelsk International Street Theatre Festival (RUS), Chateau de Vianden at renaissance festival (LUX), The Avignon Theatre Festival (FR), San Marino Medieval Festival (IT), Znojemské historické vinobraní, Chodské slavnosti v Domažlicích a Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové.