Rádio Good water kapela,klip,radio Rozhovor: Tři kluci z kapely Destroy! jsou metalové překvapení na hudebním poli

Rozhovor: Tři kluci z kapely Destroy! jsou metalové překvapení na hudebním poli

Rozhovor: Tři kluci z kapely Destroy! jsou metalové překvapení na hudebním poli post thumbnail image
5 0
Read Time:6 Minute, 8 Second

DESTROY! je tříčlenná metalová kapela z Berouna, která byla založena v roce 2021. Kapela se může pyšnit tím, že je nejmladší metalovou kapelou v České republice.

Skupinu tvoří kytarista a zpěvák Šimon Král (14 let), bubeník Ondřej Szeliga (15 let) a baskytarista Jiří Kux (17 let). Kapela aktivně koncertuje již od jara roku 2021. I přesto, že jsou členové kapely velmi mladí, mají už zkušenosti s vystupováním na různých koncertech a festivalech.

Jejich hudba je zaměřena na metalový žánr, což zahrnuje hudební prvky jako jsou silné kytarové riffy, bicí nástroje s těžkými rytmickými sekvencemi a baskytarové linky.

Všechny záběry v klipu jsou z koncertu v pražském klubu Hells Bells. Kde se uskutečnil křest alba Pomsta společnosti. 

S Debustrolem na pódiu

Kapela DESTROY! kombinuje vlivy různých metalových a punkových stylů, včetně old school heavy metalu, thrash metalu, death metalu a punku.

V březnu roku 2023 vydala kapela své debutové EP s názvem “Pomsta společnosti” pod labelem Coffeegrinder. Na podporu tohoto alba plánují členové kapely celoroční turné po celé České republice, kde budou hrát své písně živě pro fanoušky a posluchače.

Na konci roku 2020 tři mladí muzikanti, v čele se zakladatelem Šimonem Králem, založili kapelu Destroy!. Po půl roce zkoušení a pilování své ostré hudby se kapela postavila na velká pódia. Od té doby si zahrála několik koncertů po boku známých kapel, jako jsou Debustrol, Tortharry, Exorcizphobia a Murder Inc. To je potvrzením kvality jejich tvorby. Kapela se snaží sjednotit vlivy různých metalových a punkových stylů do svého zvuku a nabízí energické a silné hudební výkony.

Kapela má svůj fejsbůůk, kde jsou rozepsané akce a ještě víc info… tak klidně mrkni… https://www.facebook.com/destroy.band

.:rozhovor:.

Na naše zvídavé otázky odpovídal Šimon Král – frontman kapely

Trojice puberťáků hrající slušný nářez, se jen tak na českých pódiích nevidí. Co tě vedlo k založení kapely a proč zrovna metal.
Tvrdou muziku poslouchám v podstatě od dětství. Táta je velký metalový nadšenec, takže jsem metalovou muziku doma pořád někde slyšel hrát. Když mě s sebou začal brát na koncerty a festivaly, měl jsem jasno. Chci mít taky metalovou kapelu. A to co nejdříve.

Název kapely Destroy!, Proč…
Název Destroy! by asi v soutěži o originální název úplně neobstál. Ale vznikl už na první zkoušce kapely. Tehdy mi bylo 11 let a Ondrovi (bicí) jen o rok víc. Od začátku začínáme koncerty hláškou “My jsme Destroy a přišli jsme to sem rozbít” a ta se celkem chytla.

Šimon Král a Ondřej Szeliga jsou muzikanti chodící do soukromé ZUŠky v Berouně. Učitelé asi musí být pyšní na své svěřence…
Ano, navštěvujeme soukromou hudební školu v Berouně. Já chodím na kytaru třetím rokem, a na zpěv už od 6ti let. Bubeník Ondra do toho ve škole mlátí od první třídy. Můj učitel na kytaru je Josef Štěpánek, jeden z nejvyhledávanějších studiových hráčů u nás. Také je stálým členem kapely Lucky Bílé či Radůzy.
Kantor nemusí být nutně metalista, aby tě naučil nějaký ty kytarový fígle. Doufám, že na nás jsou učitelé pyšní. Není to jen o té hudebce. Pokud se chceš opravdu něco naučit, musíš dřít i doma. A nejlépe denně.

Někde jsem četl, že třetí do party není ze ZUŠky… Jak a kde jste se tedy v druhé polovině roku 2020 potkali s Jiřím Kuxem?
Nene, basák Jirka je taky z naší ZUŠky. Jen jeho původní nástroj jsou bicí. Moc s námi chtěl hrát, ale post bubeníka byl již obsazený. Tak se chopil basy, s tou si také rozumí.

A takto jste kompletní, nebo ještě někoho hledáte?
Neříkám, že by se nám do kapely nehodila i druhá kytara, ale je těžký najít nějakýho nadšence, který by nám nekazil věkový průměr 🙂 Hraní v Destroy! je poměrně časově náročné a musíš mu vše obětovat. Teď hrajeme v podstatě každý víkend.

Tvoříte si svou autorskou muziku. Kdo dělá texty a hudbu a co je hlavní inspirací při tvorbě.
Úplně na začátku jsme měli v repertoáru asi dva covery. Myslím si, že netrpíme nedostatkem vlastní invence, takže teď od nás uslyšíte už jen a jen vlastní autorskou tvorbu. Muziku skládám já a s klukama to ve zkušebně následně pilujeme. Co se týká textů, tak ty jsou společným dílem celé kapely. Témata jsou různá. Vraždy, zabíjení…taková ta metalová klasika.
Např. song Pomsta společnosti vypráví pravdivý příběh Olgy Hepnarové, poslední popravené ženy v Československu. V roce 1973 najela vypůjčeným náklaďákem na autobusovou zastávku plnou lidí, no prostě masakr. Písnička Kvadratura ženy je zase o nálezu rozčtvrceného ženského těla ve Vltavě. Možná si to někteří z vás budou pamatovat ze seriálu Třicet případů majora Zemana.
Ale umíme textově i odlehčit. Třeba skladba Jak se taví ocel je vlastně příběh zrodu heavy metalu, tak jak ho vnímáme my.

Za sebou máte koncerty po boku známějších skupin, jako je třeba Debustrol. Představoval jsi si takovýto vývoj své, potažmo vaší hudební kariéry při založení kapely?
Koncert s Debustrol byl pro nás velká výzva. Ještě jsme nic moc neuměli a najednou nám řekli “zítra hrajete před Debustrolem” . Lehkou nervozitu jsme určitě cítili, ale nic dramatickýho. Dnes už je to celkem běžný, že hrajeme po boku kapel, na který jsem ještě před dvěma lety čuměl s otevřenou hubou a přál si být jednou jako oni.
Hodně usilujeme o to prorazit. Kapele podřizujeme úplně všechno. Obrovskou zásluhu na tom, že se nám tak rychle daří plnit si svůj sen má můj táta, který dělá Destroy! manažera.

Od letošního února až do listopadu máte naplánovanou šňůru koncertů. Kdo stojí za tímto plánem akcí. Budete na pódiích sami, nebo se fanoušci můžou těšit na další zvučná jména.
Na letošní rok máme naplánovaných cca. třicet koncertů a další průběžně bookujeme. Hrajeme jak klubovky, tak festivaly. A to menší i větší. Objevíme se např. na Enter The Eternal festu ve Volyni, na Votvíráku, Open Air Přeštěnice, Kafestu v Praze… Poprvé nakoukneme i za hranice, jedeme do Německa a na Slovensko. Koncerty nám připravuje manažer. Ze začátku nás hodně tlačil, teď se pořadatelé začínají ozývat sami.

Pomsta společnosti tour, je čtyřiadvacet vystoupení a zároveň i nové EP pěti skladeb. Má to nějakou hlubší symboliku.
Pomsta společnosti tour jsou vlastně veškeré koncerty, které letos odehrajeme. Jak jsem už řekl, to číslo není konečné. Koncerty průběžně doplňujeme. Větší akce se řeší rok dopředu, ale ty menší se upečou ze dne na den. Spíš bojujeme s volnými termíny, kterých už moc nezbývá. Hrozně neradi odmítáme vystoupení, takže letos máme domluvených asi pět dvojáků. To znamená, že hrajeme dva koncerty za den.
A proč Pomsta společnosti tour? Takhle jsme pojmenovali své debutové EP a koncerty ho mají podpořit, proto byl tento název nasnadě.

Zmínil jsem vaši prvotinu. Kde jste EP točili a pod čí taktovkou?
EP jsme natáčeli v listopadu loňského roku v FatDog studiu v Karlštejně pod producentskou taktovkou Pavla Marcela. Pavel je úžasný člověk a vynikající muzikant. Hrával v kapelách Kaviar Kavalier, Pumpa, Skinny Molly, Vilém Čok a Bypass. Nyní hraje s Michalem Prokopem v Framus 5. Spolupráce s ním byla perfektní. Pro nás šlo o první studiovou zkušenost a Pavel k nám byl velice vlídný a rád nám podal pomocnou ruku.

Díky za vyčerpávající odpovědi a přeji hodně nejen muzikantského štěstí…

EP Pomsta společnosti obsahuje pět skladeb

1. Kvadratura ženy
2. Za zrcadlem
3. Pomsta společnosti
4. Masakr
5. Jak se taví ocel.

Album je zařazeno do vysílání rádia Good water 320kbps.

více kapel najdeš na našem webu: https://www.radiogoodwater.cz/kapely-radio/

Happy
Happy
25 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
75 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Štítky: , , ,